KŐFESZT FOLKKLUB - KALOTASZEG, avagy Erdélyi örömünnep a Káli-medencében
Pár óra erejéig Kalotaszegen érezhette magát, akinek vasárnap délután a Káli-medence felé vitte az útja. Az erdélyi tájegység beköltözött a falak közé képben, zenében, táncban.
Pár óra erejéig Kalotaszegen érezhette magát, akinek vasárnap délután a Káli-medence felé vitte az útja. Az erdélyi tájegység beköltözött a falak közé képben, zenében, táncban.
A rövid erdélyi kirándulás első állomása Kékkút volt, ahol Tóth-Almási Berke és Kulcsár István kiállításának megnyitója volt a település könyvtárában, a Káli Kövek Közhasznú Alapítvány (KKKA) szervezésében. A két fotós a 2019-es mérai juhmérést örökítették meg saját szemszögéből. A képek látványa Tassy Péter élménybeszámolóval egybekötött megnyitója és a mérai származású Muszka György történeteinek köszönhetően az ember szinte Mérában érezhette magát, a juhok, a pásztorok és a gazdák között.
Kékkút után a pár kilométerre lévő Köveskálra vitt utunk, ahol a Kőfeszt Folkklub harmadik állomása várt bennünket, Kalotaszeg dallamaival, zenéivel, táncaival.
Elsőként itt is Muszka György és felesége Ilona mesélt egy kicsit Kalotaszegről, majd miután a Szalonna Banda is megérkezett a művelődési házba, bemutatták, hogyan táncol egy igazi kalotaszegi pár. Miután pedig az összes hangszerek előkerült, semmi sem akadályozhatta meg, hogy egy igazi kalotaszegi örömünnep jöjjön létre ebben a piciny balaton-felvidéki faluban.
A rövid zenei ismertetőt, közös népdaléneklés és közös tánc követte, ahol szinte az összes résztvevő bekapcsolódott a mulatságba.
A Kőfeszt Folkklubok elengedhetetlen része Navratil Andreával a Dúdoló, amely ezen a vasárnapon megduplázódott: a csárdásokat Somogyi Eszter, míg a hajnalikat a Tapolca-díszelben élő, Liszt-díjas énekesnő tanította. Mindezt annyira élvezte a közönség, hogy szinte haza sem akartak menni.
A Kőfeszt Folkklub negyedik állomása pedig október 9-én lesz Mindszentkállán.
A programok a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program támogatásával jöttek létre.